Normy
PN-ISO 6492, PN-EN ISO 659, PN-EN ISO 734-1, PN-EN ISO 734-2
Przedmiot usługi
Oznaczanie wydajności procesu ekstrakcji. Wydzielanie składników surowców naturalnych za pomocą ekstrakcji rozpuszczalnikiem.
Zastosowanie
Otrzymywanie olejów (np. izolacja tłuszczów) lub ekstraktów jednorozpuszczalnikowych z surowców naturalnych. Optymalizacja procesów ekstrakcji przez ustalenie rodzaju rozpuszczalnika, stopnia rozdrobnienia surowca i czasu ekstrakcji. Branże: spożywcza, farmaceutyczna, kosmetyczna, chemiczna.
Opis usługi
Ekstrakcja tłuszczów z rozdrobnionych nasion roślin oleistych polega na ich wielokrotnym wymywaniu niepolarnym rozpuszczalnikiem organicznym; najczęściej jest nim heksan lub niskowrzące etery naftowe. Badaną próbkę po wysuszeniu napełnia się gilzę ekstrakcyjną, którą umieszcza się w komorze ekstraktora znajdującego się nad kolbą destylacyjną z rozpuszczalnikiem
(ekstrahentem). Nad komorą ekstrakcyjną z próbką znajduje się chłodnica zwrotna. W trakcie ogrzewania rozpuszczalnik skrapla się w chłodnicy i spływa do komory ekstraktora na ekstrahowaną próbkę. Gdy poziom rozpuszczalnika w komorze ekstraktora
osiągnie wysokość górnego kolanka (syfonu), ekstrakt jest zawracany do kolby destylacyjnej.
Po zakończeniu ekstrakcji i oddestylowaniu rozpuszczalnika na wyparce próżniowej, kolbę z ekstraktem waży się i oblicza zawartość wyekstrahowanego produktu w przeliczeniu na masę próbki surowca.
Wynik
Procentowa wydajność procesu ekstrakcji. Dobór optymalnych parametrów procesu ekstrakcji. Wydzielone produkty ekstrakcji.
Aparatura
Aparaty Soxhleta do ekstrakcji w skali półtechnicznej i laboratoryjnej.
Opcje
Badania powiązane: analiza chromatograficzna ekstraktów (GC, HPLC), badania reologiczne.