Przejdź do treści

Aktualności

Obchody 30 - lecia działalności Przedsiębiorstwa UNISIL w CZT UAM

Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe Unisil utworzone w 1989 roku jest jedynym krajowym producentem organofunkcyjnych silanów, a ostatnio uruchamia produkcję (jako pierwsza firma w Europie i druga na świecie po Hybrid Plastics) specjalistycznej klasy związków określanych jako organofunkcyjne silseskwioksany. PIW Unisil mieści się w pomieszczeniach produkcyjnych, wydzierżawionych od „Grupy Azoty” w Tarnowie-Mościcach, przy wykorzystaniu jej infrastruktury technicznej i bazy surowcowej, oraz w oparciu o rozwiązania patentowe i technologie produkcji silanów i silseskwioksanów opracowane w zespole prof. Bogdana Marcińca ze współpracownikami z Wydziału Chemii i Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM.

Uruchomienie silseskwioksanów jest odpowiedzią ze strony PIW UNISIL na rosnące zainteresowanie wykorzystywaniem ich w doskonaleniu produktów przez liczne gałęzie przemysłu chemicznego i przetwórczego. Te oryginalne związki znajdują zastosowanie w chemii materiałów polimerowych i kompozytów (modyfikatory) oraz w katalizie i chemii koordynacyjnej (ligandy).

W związku z obchodami 30-lecia powstania „PIW UNISIL” oraz uruchomieniem produkcji organofunkcyjnych silseskwioksanów w Tarnowie-Mościcach, w dniu 16 grudnia 2019 r. w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu odbyło się seminarium na temat zastosowania silseskwioksanów jako nowej klasy hybrydowych związków krzemoorganicznych.

Seminarium skierowane było do jednostek naukowych i przedsiębiorstw zainteresowanych zastosowaniem silseskwioksanów oraz wspólnymi działaniami w obszarze projektów B+R.

Zapraszamy na fotorelację!

Galeria

Partnerzy
Uniwersytet Ekonomiczny
Uniwersytet Przyrodniczy
PPNT
UMP
ICHPAN
Instytut Fizyki
IGCZ
IGRPAN
IWNiRZ
PP
UMP
UAM